İsmet BABAOĞLU
Ey Benim Güzel Araklım
Eklenme : 2014-12-25 20:29:35 Okunma : 6777
Yazdır

Ey benim güzel Araklım;

Eğer ki zihnimden silinirse, yamaçlara yaslanmış yosun yeşili siluetin, affeyle. Ey “Liman”, sende affeyle; gidenlerin hiç birisi arkalarına dahi bakmadılar değil mi. Ne bir mendil, nede sallanan bir el değil mi. Tıpkı şairin dediği gibi “kaç gemi kalktı, meçhule” bulanık sularından.

 

“Karantinayı” dönerken “Konakönüne” doğru, ta “Kaleciğe” kadar. Hele bir de “Madur dağı”nın dumanlı başı gözden kaybolsun. “Trabzon il sınırı , Giresun’a hoş geldiniz” tabelasını her gördüğümde, o zaman, birde bana sor dönüş yolunda ki, yürek yangınları mı?

 

Yok, yok nankörlükle, vefasızlıkla suçlama, hiç alakası yok inan ki. Bu insanlar senin “karayelini” mi değişir, İzmir’in “imbat”ına. Boğazda kalamar yer, rakı içerde beylerin, hanımların, akılları hep ille de yanında bir tutam “mısır ekmeği ve kokmuş peynirin”. Ah canım anacığım, elli yıldır İstanbul’dasın değiştiremedin gitti hala, “gitdum, geldum” dilin hep bizim oralı, küfürlerin bile hala aynı “urumunda gâvurun uşa a”

 

Ey benim güzel Araklım;

Bilir misin? Bilirsin, bilirsin. Eğer arkalarına bakmamışlarsa bil ki senden saklayacak mutlaka iki damla yaş vardır, yanaklarından süzülen, dudaklarında da bir Azeri türkü,“Ayrılık, ayrılık aman ayrılık, her bir dertten ala, yaman ayrılık”.

 

Ey benim güzel Araklım;

Bilir misin? Bilmezsin, bilmezsin. Ama ben bilirim, o gidenlerden kaç soğuk beden “ya nasip bir daha” diye, diye, içinde kalmış kömür karası, kor kızgını ukdelerle beraber gömüldü gurbet topraklarına. Garip, garip. Vuslat hayalleri mahşere kalmış.

 

Ey benim güzeller güzeli Araklım;

Bilir misin? Bil, bil. Bu ukdeler, ağıtlar sana“Araklım”, sana olan özleme. Kızma bu yüzden, unutursam “yamaçlara yaslanmış yosun yeşili siluetini”, affeyle. Sen başkasın “Araklım” Onun içindir ki, sorduklarında nerelisin diye, hep “bir başkadır benim memleketim” diyorum.

 

Sevgili dost “Araklı” adını her duyduğunda “bir başkadır benim memleketim” diyorsan içinden, söyleyecek üç, beşte kelamın da varsa uzaklardan, hiç önemi yok sıkışırız, bir “kıçlık” yer de sana açarız.

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz
Diğer yazıları...
Ey Benim Güzel Araklım
Çuvaldız ve Kına
Sek Sek Sekerek Sek-Sen-Leeer
Sade Suya Tirit Bir Yazı
Biz Bize Benzeriz
Doğanın Yengesinin Namusu
Turup Çöp Olmasın..!
Anneme
Nerede Kalmıştık !
Ne İş Olsa Yaparım Abi !
Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Araklı Ajans 2011