Ana Sayfa» GÜNDEM

ARAKLI'NIN KADERİNİ BİLİMSEL RAPOR BELİRLEYECEK

Trabzon ve Rize’nin çöp ihalesini 25 yıllığına alan ve ihaleden çekilebileceği konuşulan ‘Teknik Katı Atık’ şirketinin Taşönü için bir heyete bilimsel rapor hazırlattığı ve rapor sonuçlanana kadar sessizliğini koruyacağı öğrenildi
Eklenme: 15 Nisan 2019 21:39
»
Okunma : 50770
»
Yorum : 58
Yazdır


 

SONNOKTA ŞÜKRAN ATALAR - Trabzon’un Araklı ilçesi Taşönü’nde yapılacak olan çöp tesisi ihalesini alan ‘Teknik Katı Atık Şirketi’nin, bilim adamlarından oluşan bir heyete rapor hazırlattığı ortaya çıktı. TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu’nun Taşönü hakkında açıkladığı olumsuz raporun ardından bu kararı aldığı düşünülen şirket, bilimsel rapor sonuçlanana kadar sessizliğini koruyacağa benziyor. Şirketin açıklanacak rapor sonucunda ne yapacağı ise merak konusu.

 

DEĞERLENDİRİLMELİ

TMMOB Trabzon İl Koordinasyon Kurulu, Taşönü için açıkladığı raporun sonuç kısmında, “Çimento hammaddesi temini için kullanılan bu alanın, rehabilite edilmeden terk edilme nedenlerinin yetkililerce sorgulanması, sahanın heyelan ve hidrojeolojik açıdan katı atık depolama ve bertaraf için uygun olup olamayacağının bilimsel kriterlerle değerlendirilmesi gerektiğini hem ilgililerle hem de kamuoyu ile paylaşıyoruz” ifadelerine yer vermişti.

 

AKTİF HEYELANLAR VAR

Alanda yapılacak çöp tesisine yönelik konuşan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Semi Hamzaçebi, “Sahada aktif heyelanlar var, çöp sahası için uygun değil” derken; TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Prof. Dr. Hakan Karslı, “Bu konu gelecekte riske dönüşebilir, Taşönü için uyarılarımızı yaptık. Çimento fabrikasının yaptığı patlatmaların sonucu olan büyük kaya heyelanları var. Tesis kurulacaksa heyelan riski aşılmalı” dedi.

 

Karadenizdesonnokta Gazetesi

 

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz
Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Araklı Ajans 2011