Ana Sayfa» ARAKLI

ARAKLI YİNE TRABZON GÜNDEMİNDE!

İYİ Parti Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu, Trabzon’da Araklı Belediyesi tarafından sahil dolgu alanına yapılan binaların kanuna aykırı olduğunu söyledi. Çakıroğlu, “Bugün yine Araklı Belediyesi ve maalesef yine bir gayrihukuki durum söz konusu..” ifadelerini kullandı.
Eklenme: 31 Ocak 2019 19:21
»
Okunma : 1603
»
Yorum : 0
Yazdır

61SAAT HABER SERVİSİ - İYİ Parti Ortahisar Belediye Meclis Üyesi Davut Çakıroğlu’ndan kıyı dolgu alanları ile ilgili çarpıcı bir açıklama geldi. “Kanun var uyan yok” başlığı ile yazılı bir açıklama yayınlayan Çakıroğlu,  “Belki siz yorulmadınız mı diyebilirsiniz. Çünkü o kadar çok usulsüzlük, hukuksuzluk oluyor ki. Daha öncede kıyı dolgu alanıyla ilgili gündeme getirdiğimiz durumdan geri adım atıldı, dolgu durduruldu. Bugün yine Araklı Belediyesi ve maalesef yine bir gayrihukuki durum söz konusu.” İfadelerini kullandı. 

 

KIYI DOLGU ALANLARINA İNŞAAT YAPILAMAZ

“Bunlar bizim gördüklerimiz, ulaşabildiklerimiz. Azami gayretimiz var ancak küçük bir belediye bu kadar açık hükümlere rağmen suiistimalde sorun görmüyorsa ülke adına endişemiz katlanıyor..” diyerek açıklamasına devam eden Çakıroğlu, “Kıyı dolgu alanında bir inşaat yapılamaz. Belli çerçevede sosyal donatı alanları düzenlenebilir. Kıyı ve dolgu alanlarında ne tür yapılar yapılır? Kıyıda, gerek herhangi bir dolgu gerekse imar planı yapılmaksızın bazı düzenlemeler söz konusudur. Kıyının kamu yararına kullanımı amacıyla yapılabilen bu tür yapılar, duş gölgelik, soyunma kabini 6 m2’den daha büyük olmayan ve en az 150 metre ara ile yapılabilen büfelerdir. Bunun dışında, kıyı alanlarındaki yapılacak her türlü düzenleme ve yapı imar planı yapımını gerektirir” şeklinde devam etti. 

 

KIYI DOLGU ALANLARINA YAPILACAK YAPILAR

Kıyı ve dolgu alanlarında yapılacak yapıların ikiye ayrıldığına dikkat çeken Çakıroğlu, “Birinci olarak; kıyının kamu yararına kullanımına ve kıyıyı korumak amacıyla yapılabilecek altyapı tesisleri veya bu amaçla yapı yapılabilmek için gerekli dolgu alanları ve üzerindeki tesisler sayılabilir. Daha açık bir anlatımla, iskele, liman, barınak, yanaşma yeri, rıhtım, dalgakıran, kayıkhane, tuzla, dalyan, fener, köprü, menfez, istinat duvarı, tasfiye ve pompaj istasyonu gibi kullanım amaçlı dolgular bu kapsamda sayılmaktadır. Görüldüğü gibi bunların bir bölümü üzerinde herhangi bir yapılanmanın söz konusu olmadığı kullanımlardır. (Köprü, menfez, istinat duvarı, iskele dalgakıran gibi). Bir bölümü ise, kamu yararına kullanılabilmesi amacıyla üzerinde ayrıca yapılanmaya gidilmesi gereken türde dolgulardır (liman, kayıkhane, barınak, fener, pompaj istasyonu gibi). Kanunun ve yönetmeliğin ilgili maddelerine göre dolgu alanlarında, kıyıda yapılabilecek yapılarla birlikte yol, meydan, açık otopark, park, yeşil alan, fuar, çocuk bahçesi, deniz, hava ve kara ulaşımına dönük tesisler de yapılabilmektedir. 

 

 

İkincisi; faaliyetinin özelliği gereği kıyıdan başka yerde yapılması mümkün olmayan yapı ve tesislerdir. Bunları da; tersane, gemi söküm yeri, su ürünleri üretim ve yetiştirme tesisleri olarak saymak mümkündür. Kıyı Kanununa göre Sahil şeridinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir. Yapı yaklaşma mesafesi içerisinde kalan alanlar uygulama imar planı ile gezinti alanları, dinlenme ve rekreaktif alanlar ve yaya yolları olarak düzenlenebilir. Kıyı kanunu hükümlerine göre, kıyıda ve doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan araziler üzerinde yapılması mümkün olan yapı ve tesislerin yapılabilmesi için, Maliye ve Gümrük Bakanlığından gerekli iznin alınması zorunludur. Yapı ruhsatı verilmesinde bu izin belgesi yeterlidir” değerlendirmesinde bulundu. 

 

 

İHMAL DEĞİL, SUÇTUR

Çakıroğlu, sözlerini şu şekilde sürdürdü:  “Bu düzenlemeleri yok sayarak metraj aşımı ve rant oluşturacak, kamu zararına bir inşaatı yapmak açık ihmal değil suçtur. Zaten Sayıştay denetim raporlarında benzer birçok ihmale yer verilmiş, tespitler yapılmış ve kamu zararı ortaya konmuştur. Bunlara rağmen ne adli ne de idari bir yaptırım olmaması "kanun var uyan yok, duyan da yok" dedirtiyor bize. Devletin ve milletin yaptırım gücü seçim veya yargıdır.      Belki milletimiz bu teknik ayrıntıları göremeyebilir ancak yargının görememe gibi bir lüksü olmamalı..        Dalan zihniyetiyle bugün kişi ya da belediye adına menfaat oluşturma söz konusu olabilir ancak geleceğimizin yok edilmesi ve kamunun zarara uğratılmasının, hukukun yok sayılmasının gerekçesi günü kurtarmak olamaz.. Olmamalı..      Milletimiz bu seçimi umarız ki yerelde çok daha iyi değerlendirecek ve oy'unun yaptırım gücünü en iyi şekilde sandığa yansıtacaktır. Ve unarız ki bundan sonra yapanın yanına kâr kalmayacak ve yargı rolünü en iyi şekilde yerine  getirecek.”

 

 

 

 

ETİKETLER : Araklı Araklı Haber

İLGİLİ HABERLER

ARAKLI KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz
Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Araklı Ajans 2011