Ana Sayfa» ARAKLI

TAŞÖNÜ İÇİN 4 BİN İTİRAZ..!

TRABRİKAB tarafından Trabzon’un Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi’nde yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi’ne itiraz eden Arsin-Araklı Platformu üyeleri, başlattıkları kampanya sonucu topladıkları imzaları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim etti.
Eklenme: 31 Mart 2018 22:33
»
Okunma : 1142
»
Yorum : 0
Yazdır

 

TRABRİKAB tarafından Trabzon’un Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi’nde yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisine itiraz eden Arsin-Araklı Platformu üyeleri, başlattıkları kampanya sonucu topladıkları imzaları Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim ettiler.

 

Arsin-Araklı Platformu üyeleri, TRABRİKAB tarafından Trabzon’un Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi’nde yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf Tesisi için verilen “ÇED Gerekli Değildir” kararına itiraz için başlattıkları kampanya sonucu topladıkları imzaları Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teslim ettiler. Toplanan 4 bin imzayı içeren dosya ile birlikte itiraz dilekçesini de ilgili kuruma teslim edildi.

 

İTİRAZ DİLEKÇE METNİ

 

KONU:17843 Sayılı ÇED Raporuna itiraz

Trabzon Büyükşehir ve Rize Belediyeleri iş birliği ile kurulan TRABRİKAB tarafından Trabzon ili Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi sınırlarında Katı Atık Bertaraf Tesisi Kurulması planlanmış olup ilgili ÇED raporu bakanlığınızın nihai onay sürecine sunulmuş olup 10 günlük görüş ve itiraz aşamasına gelinmiştir.

İlgili ÇED raporu tarafımızdan da incelenmiş olup, raporda konu edilen bazı başlıklarla ilgili olarak aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir;

  • 26.03.2010 tarih ve 27533 sayılı Atıkların Düzenlenme ve Depolanmasına dair yönetmeliğini Ek I – 1 a maddesine aykırıdır. Tesise 250 metreden yakın 25 adet konut bulunmaktadır.
  • Sahada olumsuz etkilenecek zengin yer üstü ve yer altı suları bulunmaktadır.
  • Sahada devam eden heyelan tehlikesi vardır. Bu durum TMMOB raporunda açıkca belirtilmiştir
  • İlgili arazide bölgemiz turizmine kazandırılması gereken, doğal yer altı mağaraları bulunmaktadır.
  • Sahaya ulaşımı sağlayacak tek yol sahilden yaklaşık 3,5 KM boyunca tarihi Santa Harabelerinin de yoludur.  Projenin turizm açısından olumsuz etkileri de ortadadır.
  • Saha Arsin ve Araklı ilçelerine ait yaklaşık 15.000 nüfusu olumsuz etkileyecek konumdadır.
  • Sahanın etrafı tamamen tarım arazisidir.
  • Bahsi geçen olumsuzlukların tamamı TMMOB'nin 25.02.20018 tarihli raporunda açıkça ifade edilmiştir.

Bahsi geçen ÇED raporuna yukarıda belirtilen hususlardan dolayı itiraz ediyorum.

Belirtilen nedenlerle nihai onaya sunulmuş ÇED raporunun reddedilmesi talep eder saygılar sunarım.

 

Günebakış Gazetesi

ETİKETLER : Araklı Araklı Haber

İLGİLİ HABERLER

ARAKLI KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz
Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Araklı Ajans 2011