Ana Sayfa» ARAKLI

TRABZON JEOLOJİ ODASI: HEYELANLI ALANA ÇÖP TESİSİ YAPILAMAZ

Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi’nde kurulması planlanan katı atıktan enerji üretilecek tesisin sahası tehlike saçıyor.
Eklenme: 20 Mart 2018 13:11
»
Okunma : 882
»
Yorum : 0
Yazdır

Muhtarların ve STK’ların karşı çıkmasına karşın ÇED onayı verilen çöp tesisinin bulunduğu sahanın heyelan riski taşıdığını söyleyen TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Semi Hamzaçebi, yaptıkları araştırmalardan çıkan sonuçları rapor şeklinde resmi gazetede yayınlamalarına rağmen tehlike saçan böyle bir sahaya ÇED onayı verilmesini anlamadıklarını ifade etti. 

 

Araklı ilçesi Taşönü Mahallesi’nde kurulması planlanan katı atıktan enerji üretilecek tesisin sahası tehlike saçıyor. Muhtarların ve STK’ların karşı çıkmasına karşın ÇED onayı verilen çöp tesisinin bulunduğu sahanın heyelan riski taşıdığını söyleyen TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Semi Hamzaçebi, yaptıkları araştırmalardan çıkan sonuçları rapor şeklinde resmi gazetede yayınlamalarına rağmen tehlike saçan böyle bir sahaya ÇED onayı verilmesini anlamadıklarını ifade etti. Çöp tesisinin yapılacağı sahanın bir heyelan sahası olduğunun altını çizen Semi Hamzaçebi, “Bu tür katı atık ve bertaraf tesislerinin yapılacağı sahalarla ilgili Resmi Gazetede bir TMMOB Bildirisi yayınladık. O bildirinin en önemli maddelerinden birinde diyor ki, ‘Heyelanlı sahalarda bu tür tesisler yapılamaz.’ Buradan çıkacak sonuçla bu saha büyük bir risk teşkil ediyor. O bölgede mağaralar var bunların turizme açılma düşünceleri de var ama bu sahada heyelan riski olduğundan dolayı ne turizm için ne de bir tesis için güvenli bir yer. Mağaraların içine girmek bile şu an risk teşkil ediyor. En ufak bir harekette mağara içinde kalınabilir. Dolayısıyla buraya başta çöp tesisi olmak üzere herhangi bir tesisin yapılması riskli olacaktır. Tüm bunlara hazırlanan raporda değinildi ama ÇED raporunda bunu dikkate almadılar.” diye konuştu.

 

Günebakış Gazetesi

İLGİLİ HABERLER

ARAKLI KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz
Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Araklı Ajans 2011