Ana Sayfa» GÜNDEM

DUR YOLCU'NUN MİMARI SEYRAN ÇEBİ DUYGU DOLU ANLAR YAŞADI

Büyükçekmece’deki Çanakkale Şehitleri’ni anma törenine katılan ‘DUR YOLCU” tasarımını inşa eden Seyran Çebi, duygulu anlar yaşadı. Eserin yapımında büyük uğraşlar verdiğini belirten Çebi, “Eseri yaptıktan sonra Çanakkale’den ayrılamadım” dedi
Eklenme: 20 Mart 2018 09:34
»
Okunma : 2463
»
Yorum : 0
Yazdır

 

Çanakkale’nin ve Çanakkale Destanı’nın simgesi olan, Çanakkale’nin geçilemeyeceğini bütün dünyaya ilan eden ‘DUR YOLCU” tasarımını inşa eden Seyran Çebi, Büyükçekmece’deki Çanakkale Şehitleri’ni anma törenine katıldı. Büyükçekmece Belediyesi Dr. Hasan Akgün tarafından plaket verilen Seyran Çebi, Yedek Subay olarak askerliğini yaptığı Çanakkale’de Üst Teğmen Turan Şekip Pınar’ın talebi üzerine 1960 yılından Dur Yolcu figürünün inşa ediyor.

 

Çanakkale’de yaşadığını ve bu program için Çanakakle’den geldiğini ifade eden Çebi, duygulu anlar yaşadı. Dur Yolcu eserini yaptıktan sonra Çanakkale’den kopamadığını anlatan Çebi,   “Aslen Trabzonluyum, davet üzerine geldim. Uğraştım, didindim ve o bu eseri meydana çıkardık. Ancak bu eseri yaptıktan sonra oradan ayrılamadım” diye konuştu.

 

Düşüncenin kendisine değil komutanı Üsteğmen Turan Şekip Pınar’a ait olduğunu belirten Çebi, komutanın yapabilir misiniz isteği üzerine kendisine görev verdiğini söyledi. Komutanın yaşadığını ve bu programa da davet ettiğini belirten Çebi, hastalığı nedeni ile katılamadığını söyledi.

 

ANAHABER

ETİKETLER : Araklı Araklı Haber

İLGİLİ HABERLER

GÜNDEM KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz
Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Araklı Ajans 2011