Ana Sayfa» ARAKLI

ÇÖP Araklı'nın İDAM FERMANI

Taşönü’nde yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi ile ilgili hazırlanan ÇED raporuna, bölge halkı topladığı bin 573 imzalı dilekçe itiraz etti. Grup adına açıklama yapan Malkoçoğlu, “Çöp merkezi Araklı’nın idam fermanıdır” dedi
Eklenme: 02 Şubat 2018 18:58
»
Okunma : 1005
»
Yorum : 0
Yazdır

Trabzon’un  Araklı İlçesi Taşönü Mahallesinde yapılması planlanan Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisi ile ilgili hazırlanan  ÇED raporuna, bölge halkı tarafından imzalanan bin 573 dilekçeyle itiraz edildi. İtiraz dilekçeleri dün Trabzon Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü önünde yapılan basın açıklaması ile yetkililere teslim edildi.  Basın açıklaması yapan bölge halkı, “Araklı’ya çöp tesisi istemiyoruz”, “Araklı çöp olmasın”, “Sahip çıkarsan korunursun, çıkmazsan hastalanırsın”, “Turizme giden yol, çöpten geçmez” şeklinde pankartlar taşıyarak tepkilerini gösterdiler.

 

ORTAK MÜCADELE…

Kalabalık grup adına basın açıklamasını okuyan mahalle sakinlerinden Baki Malkoçoğlu, tepkisini dile getirdi. Malkoçoğlu, “Araklı’da önce Turup şimdi de Taşönü Mahallesi’nde TRABRİKAB tarafından katı atık toplama ve depolama merkezi yapılmak isteniyor. Doğal güzellikleri ve tarihi alanlarıyla turizm merkezi olmaya aday Araklı için burada yapılacak çöp toplama merkezi Araklı’nın idam fermanı demektir. Birkaç yıl önce Turup’ta yapılması planlanan Katı Atık Depolama Tesisi Projesi tüm Araklı halkının hiçbir ayrım gözetmeksizin ortaklaşa verdiği mücadele sonunda kaldırıldı” dedi.

NASIL TURİZM MERKEZİ OLACAK?

Malkoçoğlu, “Peki şimdi soruyorum sizlere. Turup’a iki kilometre, Araklı şehir merkezine dört kilometre mesafedeki ve etrafında yerleşim alanları olan Taşönü mevkiine çöp toplama merkezi yapılırsa Turup ve Araklı nasıl turizm merkezi olacaktır. Hangisi turist sağlıksız çevre koşulları içerisinde ve çöp kokuları altında tatil yapmak ister? Taşönü’nün yerleşim alanı ve heyelan alanı olması Taşönü’ndeki doğal mağaralar ve yer altı suları, çevredeki akarsular, doğa dikkate alındığında burada yapılacak olan çöp toplama alanının nasıl bir felakete yol açacağı aşikardır” diye konuştu.

 

TÜM YÖNETCİLERE ÇAĞRI…

Katı Atık Bertaraf ve Enerji Üretim Tesisinin yapılmaması için Araklı ve Arsin yöneticilerine, halkına çağrıda bulunan Malkoçoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Çöp toplama merkezinin yol açacağı bu büyük felaket dikkate alınarak sen, ben demeden siz, biz demeden iktidar, muhalefet ayırmadan öncelikle Araklı Belediye Başkanımız, Arsin Belediye Başkanımız, Araklı’da iktidar partisi yöneticileri tüm muhtarlarımız, tüm çevre örgütleri, Araklı ve çevre köylere ilişkin tüm komisyonlar, Araklı halkı, Arsin halkı, Santa Harabeleri güzergahındaki çevreye duyarlı tüm kamuoyu el ele, yürek yüreğe vererek her türlü demokratik yasal ve hukuki mücadelemizi sürdürmek zorundayız.  Ancak bu şekilde birlik olursak, el birliğiyle Araklı Taşönü mevkiini çöplük olmaktan kurtarabiliriz”

 

www.trabzongündem.com - Hüseyin Terzi

İLGİLİ HABERLER

ARAKLI KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz
Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Araklı Ajans 2011