Ana Sayfa» EĞİTİM

27 Yıllık Hasret!

27 Yıllık Hasret!
Eklenme: 05 Şubat 2014
»
Okunma : 2036
»
Yorum : 0
Yazdır

TRABZONLU Asiye öğretmen tipik bir başörtüsü mağduru. 29 yaşında din ve ahlak bilgisi öğretmeni olarak Elazığ’da görev yaparken, başörtüsü yasağına takılan Asiye öğretmen, çok sevdiği mesleğine veda etti. Evine kapanan Asiye öğretmen, ikisi kız, 4 çocuk yetiştirdi. Yıllar sonra 56 yaşında yüreğinden bir türlü atamadığı mesleğine geri dönen Asiye Öğretmen, “Özgürlük bambaşka birşey. Nefesimi derste vermek istiyorum” dedi.

TRABZONLU Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Asiye Gül başörtüsü nedeniyle 29 yaşında ayrıldığı mesleğine yasağın kalkmasıyla 56 yaşında geri döndü. Diyarbakır’ın Çermik Çok Programlı Lisesi’ne sezon başında atanan Gül, eşini ve çocuklarını bırakarak bu ilçeye yerleşti. Maaşını yoksul öğrencilere dağıtan Asiye öğretmen son nefesini derste vermek istiyor.  Kamuda başörtü yasağının kalkmasının ardında birçok kadın, memur olarak geri dönüş yaptı. Trabzon’un Araklı İlçesi’nde 1956 yılında dünyaya gelen ve zor şartlarda okuyan Asiye Gül, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 2. sınıfta okuduğunda Cerrah Paşa Tıp Fakültesi’nde eğitimini sürdüren Elazığlı Abdulaziz Gül ile tanıştı. Okul yıllarında evlenen Asiye Gül, Eskişehir’de 2 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Elazığ’a tayini çıktı. Asiye, öğretmen 1985 yılında kamuda başörtü yasağına takıldı. 

GÖREVİNDEN İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALDI

Din Kültürü Ahlak Bilgisi öğretmeni olduğu için başörtüsü çıkarmak yerine 4 yıl görev mesleğinden istifa etmek zorunda kaldı. Evine kapanan Asiye öğretmen 2’si kız 4 çocuğunu yetiştirdi. Çocukların 3’ü doktor 11 mühendis oldu. Asiye Gül, 2012-2013 eğitim öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığına dilekçe vererek çok sevdiği mesleğine 56 yaşında geri döndü. Diyarbakır’ın Çermik Çok Programlı Lisesi’ne sezon başında atanan Gül, eşini ve çocuklarını bırakarak bu ilçeye yerleşti. Öğretmen ve öğrencilerin ‘ana öğretmen’ lakabı taktığı idealist eğitmen öğretmenlikte kazandığı parayı ihtiyaç sahibi öğrencilere dağıtıyor. 

NEFESİMİ DERSTE VERMEK İSTİYORUM

İlerleyen yaşında öğretmenliği döndüğü için arkadaşlarından tepki gördüğünü anlatan Asiye öğretmen, “Öğrencilerime kavuşmak adına eşim ve çocuklarıma Elazığ’da bırakarak Çermik İlçesine yerleştim. Öğretmenliği geri döndüğümü duyan çevremdeki vatandaşlar; ‘Sen delisin, otur keyfine bak öğrencilerle bu yaşta ne uğraşacaksın’ diye tepkilerle karşılaştım. Yıllar sonra derse girdiğim için çok heyecanlandım. Dünyanın en mutlu insanı oldum. İlim öğretmek, öğrenmek ve insanlara hizmet etmek ilacım oldu. Ders anlatırken bütün ağrılarımı unutuyorum. Bir öğretmen ve anne olarak amacım topluma iyi bireyler yetiştirmek istiyorum. Beşikten mezara eğitim diyerek ölünceye kadar öğretmenlik yapmak istiyorum. Son nefesimi derste vermek istiyorum. Allah herkese ilim lezzetini tatmayı nasip etsin. Öğretmenlik maaşımı insanlığa hizmet için harcıyorum. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere destek olmaya çalışıyorum” dedi. Asiye öğretmen Çermik’te yol kenarında bir mescit yapmayı planladığın söyledi. Ünlü ilahiyatçı Prof.Dr. Nihat Hatipoğlu ile aynı sınıfta okuduğunu Asiye Gül,’ İslam’ın İlme Verdiği Önem’ adlı kitap çalışmasını tamamladı. 4 Çocuk annesi Gül, Elazığ Fırat Üniversitesi’nde ilahiyat alanında mastır yapıyor.

ETİKETLER :

İLGİLİ HABERLER

EĞİTİM KATEGORİSİNDEKİ DİĞER HABERLER

YORUM EKLE

Yenile Gördüğünüz Karakterleri Giriniz
Sitede bulunan yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Yapılan yorumlardan yorum sahipleri sorumludur. Tedbir amaçlı olarak ip kayıt sistemi mevcuttur. Hukuki merciler tarafından istendiği zaman gizlilik çerçevesinde paylaşılacaktır.
İsRa Tasarım © Araklı Ajans 2011